Jdi na obsah Jdi na menu
 


Selhání českých elit

20. 10. 2017

Možnost změny

Politiku sleduji bedlivě přes 30 let. Doporučuju přečíst následují rozhovor Tomáše Kulhánka velmi pozorně a hlavně celý, protože moje osobní zkušenost potvrzuje vše, co je dále uvedeno. (MR, 12. října 2017.)

 

Rozhovor s Ondřejem M., který řadu let působí v zákulisí politiky a komentuje současné dění. Rozhovor je z pochopitelných důvodů anonymní.

Obyčejní lidé jej nebudou volit proto, že by snad pochopili vše, co já tady říkám. Když si začne obyčejný člověk toto číst, hned u třetí věty začne zívat. Oni ho volí proto, že je takovej sympatickej a říká věci bez obalu. Ale to je prostě málo. To pro rozhodnou akci nestačí. Obyčejný člověk je vždy hybatelem dějin, ale musí být veden ideou, kterou mu vnukne autentická elita. Dělnická třída nikdy nic a nikoho nevedla, vždycky byla jen manipulována. Na obyčejného člověka, jehož koníčkem opravdu není hloubat o podstatě světa, nýbrž bavit se o fotbale a o holkách – a tak je to v pořádku – ze všech stran dorážejí složité kampaně, které mají jediný cíl: Tuto možnost změny zabít.◄

* * *

Ondro, česká politika je jistým způsobem tvoje profese a sleduješ věci dost zblízka. Tak bych se rád zeptal na pár věcí. Začněme třeba klasickou zahajovací otázkou politických rozhovorů. Blíží se volby, budou v něčem výjimečné oproti minulosti?

Z nějakého pohledu se to tak dá říct, i když výsledek nakonec žádný zvrat podle mě nepřinese. Zajímavé je, že situace poprvé může spět k nějaké zásadnější změně a je zajímavé pozorovat, co se okolo toho děje.

O jakou změnu se jedná? Změnou je, že voleb se poprvé účastní aktér s potenciálem rozvrátit dosavadní model fungování politiky. Tím aktérem je Babiš, jehož nástup vyvolává v politickém světě hemžení, jako když někdo šlápne do mraveniště. Myslím, že hodně lidí to tuší, ale málokdo rozumí, o co v zákulisí jde.

V čem tenhle Babišův potenciál spočívá? Jde o to, že Babiš je první politik, který má hodně odlišné důvody a podmínky vstupu do politiky než dosavadní hráči a pokud by zvítězil, může změnit fungování velké části politiky, čehož se řada lidí bojí.

Mě se tedy úplně nezdá, že má Babiš zase tak odlišné důvody. Jde mu nakonec o moc a o peníze jako ostatním, ne? To určitě z velké části platí, ale jeho situace je poněkud unikátní v tom, že má vlastní peníze a zajištěné příjmy jinde a do politiky jde "dělat pořádek", z čehož samozřejmě i on sám chce následně profitovat. Ale dosavadní model byl jiný. Tyhle role byly vždycky rozdělené – politik měl za úkol vytvářet virtuální svět pro lidi a za ním se schovávali různí velmi nefotogeničtí podnikatelé, kteří vydělávali na byznysu z veřejných peněz, kontrolovaných jejich politikem. Tenhle model by mohl být hodně narušen, což by postihlo lidi na něj zvyklé a z něj tyjící.

Virtuální svět pro lidi – co tím myslíš? Především ideologii. Pravice, levice. To je a vždycky v českém prostředí byl obrovský podvod, díky kterému se dařilo dát lidem neškodná témata, o kterých se mohli hádat v hospodě a u voleb, chytráci z měst nadávali vidlákům na venkově a naopak. A tohle lidi od politiků ve skutečnosti především očekávají. Materiál, aby mohli mít svoji pravdu a tu hájit proti ostatním "blbcům" a lebedit si, jak oni jediní to správně pochopili. Přičemž po volbách se všichni pravicoví i levicoví politici v klidu dohodli na dělení zisku a komu to tam "hodilo" víc lidí, ten měl právo na větší podíl z byznysu, na němž ale jinak spolupracovali všichni. Ať už zvítězila pravice nebo levice, reálné kroky se dělaly prakticky stejné, možná se pohnulo s daněmi o pár procent nahoru nebo dolů, ale jinak šlo o byznys – přihrávání obrovských peněz z eráru do spřátelených kapes. Pro normální lidi to ovšem bylo taky ohromně přitažlivé, protože žili v představě, že tady budujeme kapitalismus, a jak se zanedlouho budeme mít všichni dobře, akorát se to nějak nedostavovalo. Bodejť, když to všechno byla z velké části virtuální realita.

Chceš říct, že Babiš si na tyhle pojmy nehraje. Babiš zvolil úplně odlišnou strategii. Pochopil, že tahle lež už lidi netáhne a že v reálu to nemá žádnou oporu. Babiš má jednu osobní vlastnost – je to takový ten podnikatel, který staví na tom, že dělá práci poctivě.

No počkej, to bys mě rozesmál, Babiš dělá věci poctivě? Myslíš jako Čapí hnízdo a všecky tyhle další věci? Věříš, že se ke svému majetku dobral čistě vlastní pracovitostí? Kdepak, tak jsem to nemyslel. Slovo "poctivě" nemyslím jako v souladu s pravidly a morálkou a tak. K miliardám se úplně "poctivě" přijít nedá. Svět je boj, o čemž většina lidí nechce nic vědět. Myslím to v kontextu "poctivě pracovat" ve smyslu "dělat věci pořádně, naplno". To je v českém prostředí poměrně vzácná věc, typicky se každý snaží všecko co nejvíc ojebat a co nejvíc z toho vytřískat. Babiš pochopil, že když dělá věci v podnikání pořádně, tak se mu to vrátí, i když to stojí víc úsilí, než to ojebávat. No a tuhle taktiku nasadil i v politice. Našel lidi, kteří jsou fakt schopní něco konkrétního dělat a řekl jim "Dám vám zcela férově šanci pracovat co nejlíp v politice a něco tam udělat a nic za to nechci, akorát abyste nekradli". Což samozřejmě nese pozitivní efekty a lidi na to slyší.

No a v čem je to novum? V tom, že ostatní politické skupiny si tohle nemůžou dovolit. Potřebují lidem vytvářet iluze nereálných problémů typu levice-pravice, aby si tiše mohli v zákulisí dělat svůj byznys. Nejde jen o úplné kradení, to je takové heslo pro lidi. Ve skutečnosti politici v pravém slova smyslu skoro nikdy nekradou a nenosí si miliony v kabeli (vyjma pár blouznivců typu Rath). Dělá se byznys tak, aby z toho měli zisk ti praví. Ten byznys je skutečným důvodem, proč podnikatelské skupiny svoje politiky vysílají "do hry". Za každým důležitějším politikem je podnikatelská skupina, která ho podporuje a za to chce byznys nějak napojený na stát. Babiš je nový v tom, že je sám sobě takovou podnikatelskou skupinou, navíc on už svůj byznys má, potřebuje jenom "klid na práci". Nepotřebuje přesvědčovat svoje ovečky, aby mu přihrávaly kšefty. Stačí, když mu je nebudou kazit, a to poctiví neúplatní nemají důvod dělat. Proto zvolil taktiku, kterou těžko někdo může trumfnout. Samozřejmě i jiné strany by mohly přivést do politiky poctivé a pracovité lidi, ale těžko by je pak přesvědčovaly, aby jim tiše po volbách přihrávali kšefty. A oni přihrávat potřebují, jelikož nemají Agrofert, který vydělává tak nějak samospádem. Viz třeba případ Michálek, který se zcela neočekávaně bránil schvalovat vyplácení státních milionů za neexistující poradenské studie do kapes odeesáků. Každý takovýhle neúplatný moralista je pro stávající politické struktury ohromně nebezpečný, protože bude mít skrupule po volbách dělat, co se od něj čeká. Proto taky tenhle přístup u ostatních aktérů, co staví na tradičním modelu, vyvolává takovou paniku.

To máš asi na mysli sociální demokracii? Protože ta vypadá, že se Babiše nejvíc bojí. Přesně tak, především jde o ČSSD, i když ne jenom. Tam to ještě zesiluje prvek Babišova spojenectví se Zemanem. Ale hlavně ČSSD má v současné situaci nejvíc co ztratit. Pravicová myšlenka se totiž už dostatečně zdiskreditovala sama. Napřed v totálním odmaskování Klause a klausismu, i když v srdíčkách mnohých tahle stará láska stále ještě tiše kvete, a pak v totálním propadáku, co předvedl Kalousek. Ten snad sám na pravicové myšlenky věří a snažil se na rozdíl od ostatních protřelejších předchůdců opravdu chvíli dělat to, co se u nás chápe pod pravicovou politikou. Výsledkem byla katastrofa, jako vždy, když začneš v reálu uskutečňovat naprosté utopie. Čili šetřit krize nekrize a tím ji ještě zhoršovat, sebrat lidem celkem bezdůvodně peníze, přestat vyplácet lidem sociální dávky, protože si Drábkovi kamarádi potřebovali namastit kapsy na IT zakázkách a tak dále. Každý podnikatel ví, že snížit lidem mzdy je předposlední krok před krachem firmy. Akorát pravicový myslitel Kalousek to nepochopil a tím se sám politicky pohřbil. Ale levicová myšlenka, ta pořád ještě žije, ačkoli je to podobně utopická záležitost. V kontaktu s Babišem ale i ta dostává zásadní ránu. ČSSD to ví a proto zoufale pracuje na Babišově likvidaci. Zatím vzhledem k velmi omezeným možnostem se jim to překvapivě daří, taky díky tomu, že Babiš je dost amatér.

Z čeho usuzuješ, že ČSSD pracuje na Babišově likvidaci? Nelikviduje se spíš sám různými Čapími hnízdy a podobnými výstřelky? Všechna tahle Čapí hnízda a dluhopisy jsou miniproblémy nafouknuté do maximální velikosti, jak jen se to klukům povedlo naplánovat. Je z toho ale vidět zoufalství, jak málo toho mají.

No dobře, ale není to normální, že každý se snaží upozorňovat na chyby soupeře? Proč používat silná slova jako likvidace? Nejde o využívání chyb, ale o cílenou strategii, na které se pracuje už od minulých voleb. Skupina, kterou v politice reprezentují špičky ČSSD chápe už víc než 4 roky, že Babiš je pro ně smrtelné riziko a už od voleb makají tvrdě na plánu, jak ho sestřelit. Všimni si, že některé ty nahrávky byly pořízeny hned pár měsíců po minulých volbách! Takže už tehdy na tom nějací kluci tvrdě makali, odposlouchávali ho, šťourali se ve všem možném a hledali materiál. Krásně vidět to pak bylo na tom posledním sjezdu ČSSD.

O co šlo? Ten sjezd byl srandovní, mělo to takovou nefalšovaně pohřební atmosféru. Řadoví straníci byli doslova vyděšení a bezradní. Hlavní slovo v zákulisí měli dle mých informací Sobotka s Chovancem, kteří středním vůdcům jasně řekli: "Máme materiál, jak sestřelit Babiše, což je chlapci vaše poslední šance, jak si zachránit židličky. Takže nás zvolíte do čela a vyhážete všechny odpůrce, jinak jdeme od válu a vy to můžete taky zabalit." Bylo srandovní sledovat, jak to všichni pochopili a ani nemukli a dělali, co se jim řeklo. Po léta se nikomu nepodařilo takhle zlikvidovat na sjezdu všecky oponenty typu Tejc, Hašek, Zimola. Ti všichni měli nevykořenitelné kliky navázané na Zemana a těšili se, až přijde jejich chvíle.

Sobotka s Chovancem ten materiál na Babiše sbírali? Mám dost indicií, že to měl a má na starosti Chovanec. Je za tím nějaká skupina profíků z bezpečnostních složek. Nicméně Bohoušek s tím byl rámcově seznámen a spolupracoval.

Když už jsme u Sobotky, proč se tak najednou poděkoval? Byla to součást plánu a nebo ho soudruzi vyštípali? Detaily samozřejmě nikdo nezná, ale podle mých informací to bylo jeho rozhodnutí. Málo se ví, že Sobotka patří k těm slušnějším v politice. Lidi mu hodně vyčítají přístup k uprchlíkům a podobně, ale je to v zásadě poměrně ojedinělý slušňák. V nějaké fázi pochopil, že boj bude muset být hodně tvrdý, že to půjde až na dřeň typu použití policie a podobně a u toho nechtěl za každou cenu asistovat. Už má "splněno", premiérem byl a šance, že by byl znovu je stejně malá, a nestojí mu proto za to se takhle špinit.

Chovanec s tím problém nemá? Ne, to je všehoschopný hráč, však to bylo vidět už na jeho chování za "lánské schůzky". Bez mrknutí oka všecky včetně Zemana poslal do pekla, když pochopil, že se změnil směr větru. Když vidí, jak jsou lidi vyděšení z uprchlíků, tak hraje na národovecko-militantní strunu, podporuje ozbrojování lidí, vydává velkohubá prohlášení proti EU a podobně. Je ochoten pro svou kariéru obětovat cokoli a kohokoli.

Použitím policie myslíš obvinění Babiše? No to je jen poslední krok. Začalo to už tou systematickou prací na odposleších a hledání všeho možného, co by se dalo použít. Profíci schopní takovéhle práce neběhají po ulicích, nýbrž pracují v tajných službách a nebo u policie. Pokračovalo to odstřelem Šlachty. A teď to pokračuje tím obviněním.

Ohledně Šlachty myslím, že nikdo nevěří, že to byla nevinná reorganizace, ale měl jsem za to, že Šlachta se paktoval s Babišem, a proto ho odrovnali. Nebylo to tak? Podle mých informací ne. Šlachta byl takový ten policejní dříč, co dlouho musel koukat, jak jsou někteří nedotknutelní a když mu mamlas Nečas tak trochu omylem nechal volnější ruku, tak se toho snažil na maximum využít a tyhle nedotknutelné honit, kde se dalo. Ale Chovanec ho podezříval, že je Babišův spojenec. Podle mě tahle kauza ještě neřekla poslední slovo. Podle toho, kolik času zbývá do voleb, očekávám, že hlavní šrapnel proti Babišovi mají kluci ještě v rukávu. Buď půjde o odposlech, jak Babiš mluví s někým od Šlachty a nebo se najde nějaký vynesený dokument od policie. A kromě kauzy zneužívání novin a finančního úřadu se objeví ještě kauza zneužívání policie Babišem. To je taky podle mě to silné kafe, co vadilo Sobotkovi, protože jinak se mi zdá, že to přece ještě je slabé na to, aby se takhle stáhl.

Máš nějaké důkazy, že ta reorganizace byla záminka? Tak na to nemusíš být žádný insider, abys to pochopil. Udělali to hrozně narychlo, až to bylo k smíchu. Vždyť ani neměli vymyšlené, jak to chtějí reorganizovat, ale museli to už udělat, protože Šlachta to tušil a bojoval jako lev. Šli po policejním prezidentovi, což byl Chovancův člověk, ale neměli dost času. A tak musel Chovanec veřejně vysvětlovat, jak je ta reorganizace hrozně nutná a přitom ani nevěděl, co bude jejím výsledkem, natož proč se dělá. Nesmírně komická situace. Bohužel v naší banánové republice si ani něčeho takového nikdo nevšimne. Z hlediska obyčejného člověka je to škoda, protože v zápalu boje zařval ten jediný, kdo měl reálně schopnosti i postavení honit ty nedotknutelné nahoře. Což tahle republika po létech klausismu, opozičních smluv, Lájošů Báčů, Pepů z Hongkongu a podobných historek měla zapotřebí jako prase drbání.

Dobře, myslím, že všem je jasné, že jde o určitou kampaň díky načasování toho obvinění, jak o tom mluví třeba Zeman, ale na druhé straně ty Babišovy kauzy vypadají dle známých faktů, že mají reálné jádro, ne? Babiš rozhodně není žádný svatoušek, ale ironie je právě v tom, že tyhle kauzy jsou z velké části fakt nafouknuté prakticky z ničeho. Vem si jenom ty dlouhopisy. Bohoušek hrál přesně podle scénáře a hned po sjezdu z toho začal dělat velkou vládní krizi, a o co vlastně šlo? Že Babiš zcela legálně a podle zákona vydal dluhopisy, aby se vysmál rádoby chytré Kalouskově obezličce, jak vydat nedaněné státní dluhopisy? To přece není žádná reálná kauza na vládní krizi půl roku do voleb. Ještě v průběhu této kauzy došlo ke zveřejnění prvních odposlechů, aby to všechno mělo tak nějak štábní kulturu pořádné kampaně.

S tím Čapím hnízdem to ovšem taky nevypadá úplně čistě. No jistě, jednalo se o obezličku, jak obejít nedokonalá pravidla pro udělování dotací. Ale takovýchhle obezliček, jak se vyhnout daním, dosáhnout na dotace a podobně, je v podnikatelském světě mraky a Babiš tehdy vůbec netušil, že to může jednou být problém. Morálně to úplně čisté samozřejmě není, ale je to na úrovni běžné daňové optimalizace. Když si podnikatel píše fiktivní služební cesty, aby ušetřil na daních, taky to není úplně čisté a dělají to skoro všichni. Dělat z toho kriminální megakauzu a obvinit kvůli tomu měsíc před volbami kandidáta na vítězství, přičemž je skoro jasné, že se jim nepodaří nic prokázat, to je hodně silné kafe. To je běžné třeba v Rusku a podobných "demokraciích". Tam se taky u nepohodlných podnikatelů najde nějaký daňový únik a obviněný kandidát je volební komisí vyřazen a je to. Že to všem obráncům demokracie u nás nevadí, je opravdu smutné.

Dobře, ale co třeba to zneužívání novin? Není Babiš unikátní taky v tom, že vlastní i média a může je používat pro své účely? Tohle je nesmírně vtipná věc, protože Babiš právě svoje média moc využívat neumí. S tím novinářem to na něj nahráli. Kdyby chtěl svoje noviny systematicky zneužívat, tak by na to měl nějakého tajemníka, přes kterého by to šlo, a nebavil by se osobně s kdejakým hňupem. Tak jako to dělají ostatní.

Kdo třeba? No v novinařině je situace taková, že v každém médiu má slovo nějaká zájmová skupina, která někomu straní. Představa o nezávislém tisku, který někde z obláčku píše realistické komentáře o politice, je u nás srandovní. Tohle Babiš pochopil a proto si koupil ty noviny, aby měl aspoň někde zastání.

Takže jestli tomu správně rozumím, tak ty v podstatě Babišovi fandíš? Tak se to říct nedá. Nakonec ani mým osobním zájmem není, aby ten systém tady nějak zásadně rozkotal. Ale já se toho nebojím, k tomu v podstatě nemůže dojít. Z hlediska obyčejných lidí se domnívám, že by bylo pro ně výhodné aspoň v těchto volbách Babiše volit, protože mají v tuto chvíli společné zájmy. Ale obyčejní lidé to v nějaké rozhodující většině nemůžou pochopit, protože podstatě věci nerozumí. Babiš je jim zkrátka sympatickej, ale to nestačí.

Proč by obyčejní lidé měli mít stejné zájmy jako Babiš? Aby to tady celé spolkl Agrofert, to přece není zájem obyčejných lidí? Ale Agrofert tady všecko nemůže spolknout, to jsou nesmysly. Bude jistě profitovat, ale pro obyčejného člověka je celkem jedno, jestli vydělává o trochu víc Agrofert nebo nějaká jiná podnikatelská skupina. Pro lidi je důležité, aby se politika dělala tak, aby se řešily reálné problémy a nikoli tak, aby se vytvářela iluze pro veřejnost za účelem zákulisního byznysu. To je mimochodem ten důvod, proč se u nás obyčejní lidi mají tak relativně špatně. Skoro 30 let doháníme a předháníme Rakousko a výsledkem je, že se snažíme neztratit stopu.

Co je ten důvod? Jako že se všecko rozkrade? Takovým heslům přece nemůžeš věřit. Nejde o žádné rozkradení. Ten systém funguje jinak. Podstatou českého politického systému, státní správy a na ně napojeného podnikání je jev, který bych nazval pletichařením. V tomhletom je český národ od přírody tak šikovný, že na to nikdo nemá. Je to důsledek české schopnosti improvizovat a hledat chytrá řešení problémů. Němci jsou obrovsky organizovaní a do všeho dokážou vnést systém. Češi taky jsou schopni pracovat systematicky, ale navíc dokážou kreativně hledat vlastní cestičky. Být chytřejší než systém. V mnoha situacích je to výhoda, tam, kde Němec slepě dodržuje zajetý postup, Čech si poradí tím, že vymyslí vlastní cestičku okolo. Bohužel odvrácenou stranou této unikátní schopnosti je ono pletichaření.

Co máš na mysli tímhle pletichařením? Korupci? Ne. Podívej, dám ti příklad. Dejme tomu, že potřebuješ udělat díru do země někde v Praze. Na to je potřeba chlap s lopatou, co to umí vykopat. To je podstata vyrobení díry. Ale aby ta díra mohla vzniknout, tak potřebuješ povolení městké části a památkářů a dalších pěti institucí, vyplnit mraky lejster a dostat na svou stranu mraky lidí, aby ti tu díru nechali vykopat. Někdo je musí všechny oběhnout a přesvědčit, nejlépe nějakým společným zájmem. Dárečkem, provizí, ale nejčastěji příslibem budoucí protislužby. Ale nemůžeš na ten úřad jen tak přijít a nabízet dárečky panu Josefovi, co tam rozhoduje. Musíš najít někoho, kdo s Josefem studoval a dokáže tenhle obchůdek s ním dohodnout tak, aby se Josef necítil, že někoho podvádí, ale že vlastně dělá svou práci pro dobrou věc. Musíš vědět, co mu nabídnout atd. Ten, kdo tohle všechno zařídí, je velkej chytrák a na díře vydělá velký prachy, a pak přijde ten tupan s lopatou a za pár korun ji vykope. Ale lidovým hrdinou není ten tupan, tomu se každý vysměje. Hrdina je ten, kdo to celé dokázal zařídit. Ten pak běhá s rolexkama po Václaváku a lid mu tleská. Problém je, že tenhle systém generuje obrovské ztráty.

V jakém smyslu? No na tu práci, co dělá ten mazánek, to zařizování, nebo jinak řečeno pletichaření, se spotřebuje ohromné množství peněz. Všichni účastníci na tom potřebují vydělat a i kdyby někteří nevydělali, tak i jen prostý čas, co na tom stráví, musí někdo zaplatit. Paradoxně ten, kdo s lopatou tu díru umí udělat, nevydělá skoro nic, a ze své dřiny de facto platí ty pleticháře nad sebou, kteří se mu ještě smějí, že je trouba.

No a jak to tedy souvisí s Babišem? Babiš se z tohoto modelu vymyká. Jednak možná proto, že je Slovák a nemá takovou úctu k pletichaření, jako Češi, jejichž je to národní dovednost po desetiletí ne-li staletí, ale hlavně proto, že má obrovskou firmu, která potřebuje okolo sebe co nejjednodušší prostředí, ve kterém se nebudou ztrácet peníze do kapes různých chytráků, co udržují systém v chodu. Potřebuje, aby ty peníze pokud možno transparentně protekly k lidem a ti je mohli utratit za jeho výrobky a služby. Tohle pletichaření se ale netýká jen politiky, tímhle stylem se dělá i byznys, jehož velká část je nepřímo závislá na státních penězích. Jde o celé sektory typu stavebnictví, zdravotnictví, část IT apod. Jsou v tom ohromné peníze a všechny se točí za pomocí tohoto systému. V tom systému jsou úspěšní určití lidé, kteří by po změně toho systému tak úspěšní nebyli. Proto má Babiš tolik nepřátel, zdaleka ne jen v politice. Klasickým příkladem je novinařina.

Tam se taky pletichaří? No funguje to na podobném principu. Novináři a politici a někteří podnikatelé žijí v určité symbióze. Všichni navzájem se znají, vyměňují si informace, ten podpoří toho, ten mu dodá materiál na toho druhého, až bude třeba, tak tenhle zajistí jeho zveřejnění, všichni na sebe něco vědí, všichni spolu studovali, všichni se potkávají v tom samém šantánu, všichni spolu na různých úrovních soutěží a vítězí ten, kdo zná nejvíc lidí a dokáže se v té motanici nejlíp zorientovat. To jsou pak ti úspěšní. A teď někdo přijde a chce změnit model, kdy bude politika velmi transparentní, budou to dělat víceméně poctiví lidé všichni dle jednoho dirigenta Babiše. Kde by se v takovém modelu tahle schopnost "vyznat se v tlačenici" využila? Na koho by se sbíraly kauzy, s kým by se paktovalo a pletichařilo? Úspěšní by najednou začali být ti, kdo dokážou zkrátka dobře psát do novin. Neboli ti, kdo umí vykopat tu díru do země. Ale mnozí ti současní chytráci by o svoje místo na slunci přišli. Tenhleten propletenec politiky, novinářů a podnikatelů, to je to, co u nás mnozí chápou pod pojmem demokracie. A to mají pravdu, že Babiš právě toto ohrožuje. Skutečnou demokracii, tj. svobodné volby, občanskou společnost a tak dále neohrožuje nijak. Čili za ušlechtilým bojem za demokracii se opět skrývá něčí zájem.

No dobře, ale nelze přece popřít, že Babiš je v poměrně obludném střetu zájmů. To je pravda, ale to je daň, kterou by asi bylo únosné jednorázově zaplatit, protože lepšího člověka na tuhle práci tady v téhle nešťastné republice momentálně nemáme. Kdyby se aspoň trochu tenhle systém pletichaření podařilo potlačit, tak z toho budou všichni profitovat i přes negativa typu střet zájmů.

Jak jednorázově? No tak asi by tam neseděl věčně, zejména pokud by opravdu z toho střetu zájmů výrazněji profitoval. Říkám jen, že nebude dobré ho volit čtyřikrát po sobě, ale na rozbití té současné mizérie je jediným lékem. Tento systém je jinak absolutně neprůstřelný.

Ale pokud by vyhrál volby, i třeba jen jednou, a začal nějak zneužívat moci, tak by to přece nebezpečí i pro tu skutečnou demokracii mohlo být, ne? Berlusconi v Itálii měl obrovský podíl v médiích a obrovskou moc a peníze, proti tomu je Babiš úplný břídil. A zanikla v Itálii demokracie? To, o co se většina obránců demokracie bojí, je ta naše česká demokracie, tj. systém založený na pletichaření chytráků a ožebračování hlupáků. Těch je sice nejvíc, ale nejsou si schopni sami poradit. Nakonec na tom ale prodělávají všichni.

Že mají chytráci výhodu nad hlupáky, pokud přijmeme toto zjednodušující dělení, to asi není jen české specifikum a těžko to asi zrovna Babiš napraví. Není to české specifikum, ale míra nesolidarity chytráků s hlupáky je u nás naprosto fatální. Může za to především klausismus a tzv. pravicová ideologie. Bylo to svého času nefalšované náboženství chytřejších vrstev v Česku, protože to geniálně vystihlo potřeby českého postkomunistického chytráka. Bezohlednost, sobeckost, nesolidarita se slabšími, kteří byli označování za parazity, nemakačenky a celkově za přítěž. Ale to celé bylo zakryté do geniálně ušitého hávu budování kapitalismu, které se nakonec jakože všem vyplatí, i těm slabým. Ve skutečnosti se to vyplácelo jen několika málo nejvychytralejším, protože je známo, že jedině společnost, která dokáže táhnout za jeden provaz, může reálně prosperovat. Všichni ostatní na tom prodělávali a nejvíc chudí, kteří to po malých částkách, ale v obrovském počtu celé lepili z daní. Klaus to celé postavil na hlavu a i ti menší chytráci, co na tom prodělávali, byli nadšení, že mají důvod se nad někoho povyšovat, hrát si na podnikatele, co oproti těm sockám jsou honorace. Tohle je hrozný mor, který poškozuje všechny dodnes.

Z druhé strany ovšem i ti hlupáci, jak jim říkáš, měli zase svoje proroky, kteří je hnali do boje za zdanění těch chytráků pod praporem levice. Pravice a levice, to je součást jednoho a toho samého komplotu. Postavit elitu národa proti obyčejným lidem a naopak, a každé straně dát vymyšlené důvody pro boj s tou druhou stranou. V zákulisí pak stáli ti skuteční chytráci, kteří na tom vydělávali. Podstatou českého neštěstí je právě toto postavení elity proti obyčejným lidem za pomoci vylhané ideologie, která se tu prosím vydává za podstatu politiky! Vem si třeba toho nakyslého šaška z ODS, Fialu, je to politolog a pořádá semináře s názvem Vraťme politice její smysl. To je opravdu krutý žert. Má na mysli právě toto podvodné a nesmyslné dělení lidí do dvou skupin za pomocí tradičních nálepek pravice a levice, které v české polistopadové politice nikdy nemělo jiný smysl, než jako zástěrka pro obrovské loupeže. A to chce politice vrátit jakožto její smysl. Opravdu zábavné.

Takže obyčejní lidé teď zvolí Babiše a zvítězí nad chytráky? To je samozřejmě nesmysl. Takhle společnost nefunguje. Obyčejní lidé nikdy sami nic nevyřeší. Každou společnost může táhnout dopředu jedině její intelektuální elita. Problém Česka je, že tahle elita totálně zabloudila, věří nesmyslným konceptům a místo aby se snažila ty hloupější vést k prospěchu všech, tak se snaží je přechytračit a obrat o peníze, kde to jde. Viz systém půjček, solárních elektráren, vodáren, a mnoha dalších podobných věcí. Ti hloupější tuší, že bez těch chytrých nejsou sto přijít na to, jak z toho ven, a jsou frustrovaní, protože kamkoli se obrátí je jen další chytrák, co jim slibuje modré z nebe a ve skutečnosti jen maká na svém vlastním prospěchu a jejich zbídačení. Tak si naštvanost vybíjí na různých nepřátelích typu cikánů a teď uprchlíků, ale podstatou všeho je, že česká elita zradila vlastní národ díky své postkomunistické nedospělosti a narcismu.

Mluvíš o tom, že levice a pravice nedává smysl, že to je podvod. Pokud by to tak bylo, tak by přece aspoň někteří intelektuálové zabývající se politickou terií museli vidět jako první a vést společnost od tohoto zhoubného mýtu. Takže to přece jen tak jednoduché asi nebude? Přesto je to přesně tak. Záludnost je v tom, že levice a pravice není vynález Klause a podobných. Oni jen tyhle tradiční pojmy využili geniálně ke svému prospěchu a v českém kontextu tyhle pojmy nově definovali. Odkdy je v politické teorii snowborďák s batůžkem levicovým jevem? Selhání elit v téhle oblasti je jiného druhu. Tady se jedná o změnu paradigmatu. Levice a pravice je staletým paradigmatem politické vědy, které dnes přestává platit. Na celém světě. Ale jak známo vystoupit z existujícího paradigmatu je nejtěžší právě pro ty největší kapacity. Představ si, že celý život strávíš zkoumáním politické vědy prizmatem souboje levice a pravice, postavíš na tom celou svou vědeckou erudici, publikace, výsledky, na nichž stojí tvé vědecké hodnosti a díky tomu i tvé výdělky, a najednou to máš zahodit a začít znovu? Je to klasický příklad toho, že v takových situacích je paradigma železná vesta, která drží ve svých kleštích ty nejvlivnější. Kolik bylo věhlasných lékařů a vědců, kteří v době objevu mikrobů jakožto původců chorob naprosto zarytě odmítali, že by tahle nová teorie mohla být pravdivá? Někteří doslova fanaticky. To samé se teď děje v politické vědě. Je to spojeno s tím, že vědci nezkoumají, jen "pravdu". Mají ve své minulé pravdě ukryt velký osobní vklad, kterého se nelze snadno vzdát. Toto je součást selhání českých elit, o kterém je tu řeč. I tihle lidé ve své většině v podstatě upřednostňují svůj vlastní prospěch před prospěchem těch, které by měli vést.

Takže Babiš je jediný člen české národní elity, který nezradil lid? To mi zní hodně absurdně. Jasně, už proto, že je to Slovák. Nicméně samozřejmě není sám, ale není takových lidí moc. Specielně tedy mezi podnikatelskou elitou. Je až neuvěřitelné, jak ani mezi touto vrstvou těch vlastně nejschopnějších, se nenajde skoro nikdo, kdo by relevantně měl snahu posunout věci správným směrem. Víš ještě o někom, kdo by se o něco takového snažil? To je další tragický rozměr selhání elit. Blouznivec Janeček se sice o cosi snažil, ale působilo to spíše komicky. Chtěl se stát politickým vůdcem a nepodařilo se mu bez ostudy ani prorazit na stránky bulváru. O figurách typu různých Dospivů, Hušáků, Valentů a dalších lidí z polosvěta minulosti je snad lepší se ani nezmiňovat. Ale vezměme si opravdu schopné lidi. Třeba takový Kellner. Staví knihovny Václavu Klausovi, největšímu škůdci českého národa od dob pátera Koniáše. Nebo třeba takový Dan Křetínský. Neznám schopnějšího člověka v českém byznysu. A tento člověk se realizuje honěním si vlastního ega hraním si na fotbalového odborníka ve Spartě, kterou již po několik dlouhých let úspěšně sportovně ruinuje. Není to smutný příběh? Že hlavní ambicí takto schopného člověka není pomoct české společnosti k pohybu vpřed, nýbrž proslavit se "odborným" vedením bandy polointeligentních čutálistů?

Dobře, tak jak tedy podle tebe tomuto stavu Babiš může pomoct? Jednak sám absolutně nestaví na vyhořelých konceptech levice a pravice. A hlavně tím, že umenší prostor pro to zmíněné chytráctví a pletichaření. Že je přestane glorifikovat a bude podporovat lidi, kteří obyčejně makají, ať už jako jaderní inženýři nebo kopáči s lopatou, ale nikoli ty, kteří umí akorát všechno zařídit. Ne snad proto, že by byl takovej lidumil, ale k prosperitě Agrofertu žádné pletichaření není potřeba, akorát se v tom ztrácejí peníze, které by tam zčásti jinak dotekly, jak jsem už vysvětloval. Udělal by to, pokud by k tomu dostal prostor. Ale on ho nedostane.

Proč by ho nedostal? Pokud je to tak, jak říkáš, tak to třeba lidi ve větším počtu pochopí a budou ho volit? Když už ne elity, tak ti obyčejní a těch je přece drtivá většina? Ne. Obyčejní lidé nebudou volit Babiše proto, že by snad pochopili, co já tady říkám. Když si začne obyčejný člověk toto číst, hned u třetí věty začne zívat. Oni ho volí proto, že je takovej sympatickej a říká věci bez obalu, jak všichni kradou. Ale to pro rozhodnou akci nestačí. Obyčejný člověk je vždy hybatelem dějin, ale musí být veden ideou, kterou mu vnukne elita. Dělnická třída nikdy nic a nikoho nevedla, vždycky jen byla manipulována. Na obyčejného člověka, jehož koníčkem opravdu není hloubat o podstatě světa, nýbrž bavit se o fotbale a o holkách, a tak je to v pořádku, ze všech stran dorážejí sofistikované kampaně, které mají za cíl Babiše odstřelit.

Jak to může dopadnout? Tak částečně ho oslabí, ale zdá se, že jeho tvrdé jádro příznivců vydrží všechno. Netvrdím, že nemůže vyhrát volby, ale nevyhraje je takovým rozdílem, aby se udržel na špici. Všichni budou proti němu, pokud to jenom trochu půjde. To je mimochodem taky hlavním cílem té kampaně.

Co? Aby si standardní politici udělali alibi, proč s ním nemůžou spolupracovat a raději slepili vládu dříve nevídaným způsobem. Normálně by jim to lidi neodpustili, ale když budou mít výmluvu, že se snaží národ zachránit před obviněným člověkem, který zneužívá noviny, policii, svoji ministerskou funkci a je ohrožením demokracie? Spojit se proti takovému zlosynovi i s komunisty případně marťany je přece jenom odpustitelné. Myslím, že by se to v nejlepší české cimrmanovské tradici mohlo jmenovat třeba vláda národní záchrany.

Takže tvůj tip je, že Babiš vyhraje, ale nesestaví vládu? Tak nějak. I když je pravda, že se v současné situaci dost těžko něco prognózuje, protože Babiš má ještě jedno eso v rukávu – Zemana. To je velmi silný spojenec. Vzpomeň si, jak Klaus jako prezident kdysi de facto odstřelil Paroubka, který jen o chloupek nezískal většinu. Prezident sice nemá velkou moc, ale v situaci, kdy je jazýčkem na vahách, což je u nás skoro vždycky, má moc obrovskou. Ale ani tak nevěřím, že by to mohlo nastat. Protitlak elity je obrovský.

Takže Zeman je další člověk na straně "dobra"? To se mi nechce zdát, že bys mohl myslet vážně. Nemyslím. Zeman je opravdu strašná figura a je ironií dějin, že může i takový člověk přispět k něčemu pozitivnímu. Jinak ale od něj očekávám to nejhorší i nadále.

Dobře. To už je asi jiné téma. Pokud bychom tenhle rozhovor zveřejnili, nechceš se přece jen podepsat svým vlastním jménem? Rozhodně ne. Ničemu bych nepomohl a sebe bych tím prakticky zlikvidoval. Takhle otevřeně mluvit o některých lidech a věcech, to se neodpouští. Způsobů, jak zlikvidovat takové malé kolečko v soukolí, jako jsem já, je mnoho.

Díky za rozhovor.

Tomáš Kulhánek, nezávislý publicista: tomas.kulhanek10@protonmail.com. 14. 9. 2017.


-- 
Karel Říha senior, Brno