Policie šetří... (2. pokračování)
REAKCE NA NEPRAVDIVÉ INFORMACE V ČLÁNKU „APLIKACE PRO SENIORY TURISTIÁDA STÁLA 3 MILIONY, ALE ‚NEFUNGUJE‘. “
Publikováno: Květen 14, 2018 Do: Aktuality Od BM no Comments
Dnes 14. května 2018 zveřejnil server www.irozhlas.cz článek „Aplikace pro seniory Turistiáda stála 3 miliony, ale ‚nefunguje‘. Chtěli mě uplatit, tvrdí tvůrce.“ , který je plný nepravdivých a jednostranně zavádějících informací.
Na úvod je zcela podstatné zmínit, že aplikaci týkající se „turistiády“ a celý tento projekt vymysleli v roce 2016 pánové Milan Dvořák a Josef Nývlt, členové Svazu důchodců pod vedením tehdejšího prezidenta Oldřich Pospíšila. Kromě technické specifikace tito dva prvně zmínění pánové také připravili rozpočet na celý projekt. Je tedy přinejmenším zvláštní, že sám autor pan Dvořák, který projekt včetně rozpočtu vymýšlel a realizoval, sám u policie tento projekt napadl jako předražený.
Jak to celé začalo.
Pan Milan Dvořák vymyslel a nacenil tento projekt původně na zhruba 6 milionů korun. Přičemž pouze na mzdové prostředky – tedy i odměnu pro něj – navrhoval částku ve výši tří milionů korun. To se nezdálo už tehdejšímu prezidentovi spolku panu Pospíšilovi a na kalkulaci projektu a přípravu na žádost o dotaci najal externího odborníka pana Lukáše Vaculíka. Ten podklady, žádost a nakonec i konečné vyúčtování dotace pro Ministerstvo pro místní rozvoj provedl.
Tato, zcela zásadní informace, kterou autoři článku vědí, ale vůbec v textu nezaznívá. Vazba pana Dvořáka na autora textu pana Kroupu je zástupcům vedení Seniorů ČR přitom známá a vyvstává tak pochybnost, proč není v „reportáži“ uvedena a jen dokazuje, že článek má jen poškodit dobré jméno nově zvoleného vedení spolku Senioři ČR pánů Vladimíra Drymla a Miloslava Mrštiny.
Zároveň také v článku není uvedeno, že nové vedení projekt, který zdědilo a muselo se tedy vypořádávat s problémy, které zapříčinil pan Dvořák, výrazně proškrtalo a zefektivnilo .
„V tom vidíme celé jádro pudla. Po korekci nákladů panem Vaculíkem z původních šesti milionů na tři, tak vedení v čele s Drymlem a Mrštinou a ve spolupráci s ministerstvem seškrtalo další nepřiměřené náklady ve výši zhruba šestset tisíc korun. Pro pana Dvořáka tak po všech těch úpravách zbyla odměna „pouze“ 110 tisíc korun, a tak začaly všechny problémy a přišlo jeho udání na policii,“ shodují se v názoru na celou tuto uměle vyvolanou kauzu zástupci vedení Dryml i Mrština.
Pan Dvořák dokonce akceptoval tuto částku, a přislíbil její převzetí. Po podání trestního oznámení tak už ale neučinil a spolek senioři tuto jeho odměnu vrátilo s vyúčtováním dotace ministerstvu.
Nepravdivé je také tvrzení o údajném uplácení. Dle našich informací, policie žádnými nahrávkami, na kterých údajně viceprezident spolku Miloslav Mrština nabízí jakoukoliv formu finanční kompenzace panu Dvořákovi, NEDISPONUJE. „Toto považuji za jednostranně lživé tvrzení pana Dvořáka a chystám na něj podat trestní oznámení za pomluvu,“ brání se Miloslav Mrština, který trestní oznámení podá v nejbližších dnech.
Mgr. Berill Mascheková
tisková mluvčí Senioři ČR, z.s.
Senioři ČR, z.s. podají na neobjektivní zpracování článku a na autora Janka Kroupu stížnost Radě Českého rozhlasu.